Kvôli tomu, že sa posledné dve kolá Svetového pohára konali na americkom kontinente, niektorí biatlonisti radšej zvolili oddych pred náročnou cestou za more. Do akcie sa rozhodli vrátiť na európskom šampionáte, na ktorom tak nebudú chýbať svetoznáme biatlonové mená.
 
Už tento týždeň prebehne v bieloruskom Minsku európsky šampionát. Tamojší areál privítal elitné biatlonové preteky naposledy pred štyrmi rokmi, kedy tu bojovali o tituly majstrov sveta juniori a kadeti. Vtedy na štarte nechýbali mená ako Ingrid Tandrevoldová, Alexander Povarnicyn, Emilien Jacquelin alebo Sean Doherty, ktorý v sobotu v Salt Lake City prvýkrát v kariére nakukol do Top 10. Inak bieloruské olympijské tréningové centrum, kde veľa času strávila aj Darja Domračevová, žiadne ďalšie významnejšie podujatie ešte nehostilo.
 
Program ME pozostáva zo štyroch súťažných dní. Začne sa v stredu vytrvalostnými pretekmi, potom na rad prídu obe miešané štafety. V piatok je na pláne deň voľna, po ktorom príde veľké vyvrcholenie podujatia. Sobota bude patriť šprintom a nedeľa stíhačkám. Celkovo tak bude v hre až osem zlatých medailí a osem titulov európskych šampiónov. Pozíciu najúspešnejšieho tímu budú obhajovať Francúzi, ktorí vlani v Ridnaun pozbierali päť metálov, z toho dve mali najjagavejší lesk.
 
 
video v clanku ikonkaVideopredstavenie ME (v angličtine)
 
 
Favoritmi sú Loginov, Bö a Schempp
 
Na európskom šampionáte často dostávajú príležitosť ukázať sa mladí pretekári, ale ruskí tréneri vyslali k susedom to najlepšie, čo doma majú. Do Bieloruska príde momentálne aj najlepší Rus, Alexander Loginov, ktorý bude hlavne ladiť formu na svetový šampionát. Aktuálne druhý muž vo Svetovom pohári nikdy v Bielorusku neštartoval, nemalo by mu to brániť v tom, aby si domov odniesol minimálne jedno zlato. Ostatní členovia ruského tímu budú v Minsku bojovať o miestenku do Östersundu. Istotu zatiaľ nemá ani Anton Babikov, Dmitrij Malyško alebo Maxim Tsvetkov. Všetci traja budú chcieť u susedov presvedčiť, že do Švédska si zaslúžia ísť.
 
Hlavnými súpermi Rusov budú výbery Nemecka a Nórska. Obe reprezentácie nominovali do Minska jednu svoju superhviezdu. V šesťčlennej nominácii severanov nechýba Tarjei Bö, ktorý vynechal posledné dve kolá SP a teraz dúfa, že dostane krídla, ktoré mu vynesú cenný kov na MS. Vrátiť sa do kondície sa pokúšal tiež Simon Schempp. Ani on necestoval na americký kontinent no z dôvodu, že jeho výsledky v prvej polovici sezóny boli nadmieru neuspokojivé. Vraj mu chýbala sila, ktorú sa snažil načerpať doma. Aj on však bude ME brať čisto len ako prípravu na MS, takže ešte asi nebude v top forme.
 
Pre ostatných členov nemeckého a nórskeho tábora budú preteky v Minsku vrcholom sezóny. Frederik Gjesbakk a Havard Bogetveit do Švédska určite nepôjdu, keďže Vetle Christiansen v Kanade a Amerike zažiaril a ulovil si poslednú miestenku pre seba. Obaja tak určite vydajú zo seba maximum. Medzi top favoritov na niektorý z titulov budú patriť ešte Sebastian Samuelsson a Ondřej Moravec. Mladý Švéd už vie ako chutí víťazstvo medzi biatlonovou elitou. Samuelsson sa ale v tejto sezóne ešte poriadne nepredviedol, najlepšiu časť roka zažil v Oberhofe, kde sa dostal na stupne víťazov. Ani Moravec nebude bez šance, ak ho podrží streľba. Ďalšia biatlonová veľmoc, Francúzsko, vyslala do Minska svoje talenty. Emilien Claude, Aristide Begue a Martin Bourgeois budú môcť len a len prekvapiť. Podobne aj Taliani, ich najväčšou hviezdou bude Patrick Braunhofer.
 
 
Martin Bourgeois na MSJaK v Osrblí (© Ján Melicher pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Öbergovú vyzvú silné Rusky
 
Najvyššie postavenou ženou vo Svetovom pohári, ktorá sa rozhodla reprezentovať svoju krajinu v Minsku je Hanna Öbergová. Hanna si dala prestávku po veľmi pekných výsledkoch. Druhý trimester ju zastihol fantasticky pripravenú, len v dvoch prípadoch chýbala v Top 10. Potom sa rozhodla dať si oddych a preto chýbala v Canmore a Salt Lake City. Dva týždne ale neleňošila, pripravovala sa v Östersunde, kde bude chcieť získať medailu. Na ME ide vyladiť formu a vrátiť sa do pretekárskeho režimu. Okrem nej švédski tréneri nominovali ešte ďalšie štyri biatlonistky. Menovite Annu Magnussonovú, Linnu Perssonovú, Monu Brorssonovú a Emmu Nilssonovú.
 
Oveľa silnejší výber poslali do Bieloruska Rusi. Už vyššie sme spomínali, že podujatie v Minsku je pre ruskú reprezentáciu rozhodujúce čo sa týka účasti niektorých pretekárov vo Švédsku. Medzi ženami je ich situácia ešte zložitejšia, a každá jedna Ruska bude musieť v tomto týždni zo seba vydať maximum, aby sa dostala do Östersundu. Najväčšie šance na cenný kov majú Svetlana Mironovová, Anastasia Morozovová, Jevgenija Pavlovová, Victoria Slivkovová a Jekaterina Jurlovová. Prvé štyri spomenuté ešte veľa vody vo Svetovom pohári nenamútili, ale v kontinentálnom IBU Cupe zbierajú jedno víťazstvo za druhým. Práve týchto päť dievčat by malo zastaviť hegemóniu Öbergovej v areáli Raubichi.
 
Ostatné biatlonové veľmoci v Minsku budú reprezentovať menej známe dievčatá. Francúzsko a Taliansko poslalo do Bieloruska aj juniorky. Medzi nórskymi dievčatami má najzvučnejšie meno Karoline Knottenová, ktorá v tejto sezóne zažila premiéru medzi biatlonovou elitou. Objavila sa v Oberhofe, kde v jednom prípade bodovala. Ostatné Nórky ešte kontakt s tými najlepšími nemajú, štartujú v IBU Cupe. Reprezentácia galského kohúta stavila svoje nádeje na trojlístok Chloé Chevalierová, Myrtille Begueová a Lou Jeanmonotová. Posledná spomenutá štartovala pred dvoma týždňami v Osrblí. To isté platí aj o troch Taliankach, z ktorých najnebezpečnejšou by mala byť Samuela Comolaová
 
 
oberg 19 striela sta
Hanna Öbergová (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Slováci vo veľmi oklieštenom zložení, no so šancou na kvalitné výsledky
 
Dlhé roky cestovalo na európsky šampionát množstvo Slovákov, boli sezóny, keď sme aspoň na niektoré disciplíny mali v hre všetkých reprezentantov okrem Anastasie Kuzminovej. Vrcholom boli posledné dva šampionáty v Poľsku a Taliansku, na ktorých sme mali až desať pretekárov. Boli to najväčšie zväzové zahraničné výjazdy porovnateľné s MS. Pred touto zimou sa ale ku kormidlu reprezentačného trénera dostal Daniel Kuzmin, ktorý razí teóriu maximálnej prípravy na MS a dokonca ani pretekári, ktorí neštartovali minulý týždeň v USA, necestovali do Minsku. Napríklad Terézia Poliaková, ktorá nepreteká od Anterselvy, bude pauzovať zrejme až 44 dní.
 
Tento týždeň uvidíme v akcii z veľkého kombinovaného Kuzminovho tímu dvojicu Michal Šima - Šimon Bartko, od ktorej sa čaká, že zrejme nenastúpia v individuálnych pretekoch na MS, kde máme vyjazdené iba tri miesta. Pre nich je to teda vrchol sezóny s tým, že od Michala sa čaká ešte svedomitá príprava na rozbeh štafety. Zrejme lepší z tejto dvojice na ME pocestuje ešte na záverečné kolo SP do Osla. Treťou a poslenou pretekárkou bude Ivona Fialková, ktorá necestovala do zámoria, ale zvolila účasť v Bielorusku, kde by si mohla vybojovať financie na top tím. Podľa informácií z nášho tábora ale v miešanej štafete pretekať nebudeme a všetci traja sa budú plne koncentrovať na individuálne štarty. Anna Murínová bola proti tomu, aby Ivona nastúpila za päť dní až v štyroch pretekoch. Trojicu biatlonistov v Minsku dopĺňajú tréneri Marek Matiaško a Anna Murínová. Servis robí dvojica René Bevelaqua a Ondrej Kosztolányi.
 
 
fialkova 18 ridnaun po pretekoch lt 2
Vlani bola na ME Paulína Fialková štvrtá (© Lukáš Timko, Biatlon-Info.sk)
 
 
Ivona Fialková má veľké šance na skvelý výsledok. Aj keď odjazdila málo IBU pohárov, scénu ME dôverne pozná. Štartuje tu počas celej kariéry a už vie atakovať aj vysoké priečky. Pred dvoma rokmi skončila desiata v stíhačke, vlani si desiatu pozíciu vybojovala v šprinte. Tam ale urobila až dve chyby. Mala tretí najrýchlejší bežecký čas. Z tohto pohľadu je zrejmé, že ak už bude tento týždeň Ivona v top forme, má šancu na medailu. Tento rok však bude konkurencia trochu ťažšia, viacero skvelých pretekárok nešlo do zámoria a zvolili rovnaký postup ako mladšia z nášho sesterského dua. Oproti vlaňajšku ale lepšie strieľa a veriť sa jej dá hlavne na ležkách. Po nich môže byť veľmi vysoko a potom už dej sa vôľa...
 
Na vyvrcholenie sezóny, ktoré je vtesnané do nasledujúcich týždňov, sa Ivona pripravovala v Anterselve aj s fyzioterapeutom. "Nezastihli ma väčšie choroby. Chrbát je trochu nevyspytateľný, ale v príprave sme s ním pracovali najviac ako sa dalo, aby to bolo tento týždeň v poriadku. Príprava bola stavaná hlavne na MS, pretože to bude vrchol sezóny, ale veľmi by som sa pred tým chcela naladiť kvalitným výsledkom. Teším sa, lebo som už dlhšiu chvíľu nepretekala a cítim, že to pred Östersundom ešte potrebujem." Zaujímavosťou je, že v Minsku sa dosiaľ konalo iba jediné podujatie pod hlavičkou IBU, a práve na ňom Ivona štartovala. Boli to juniorské MS pred štyrmi rokmi. V šprinte obsadila štrnáste miesto. "Bol to môj posledný juniorský svet a mám na toto stredisko pekné spomienky," dodala.
 
 
fialkova i 19 pokljuka detail sta
Ivona Fialková počas tejto zimy (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Do svojej životnej bežeckej formy sa v posledných týždňoch dostal Michal Šima. Prvá polovica sezóny vyzerala všelijako, ale dlhá výluka z A-tímu ho akoby motivovala v prekonaní samého seba a v Anterselve aj Canmore podal slušné výkony na trati. Ešte nikdy nemal 60. bežák v šprinte či dokonca 46. v kanadských skrátených vytrvalostných pretekoch. V šprinte by už s dvoma nulami dokonca bodoval. Dúfame, že toto pookriatie bude pokračovať aj v Minsku, kde to majú pretekári zo stredu poľa mimoriadne ťažké. Čakajú sa miniatúrne rozdiely, kde bude každá minela odsúvať o viac ako dvadsať miest. Aj preto sa ešte Michal na ME nikdy nepresadil. Najviac sa mu darilo ešte pred troma rokmi v Ťumeni, kde bol 32. v stíhačke, no tu bude konkurencia o niečo väčšia.
 
"Nie som ten typ, ktorý príliš premýšľa nad cieľmi, chcem si dobre zapretekať a urobiť si dobrú náladu aj chuť. Budem rád, ak by sa mi podarilo umiestniť okolo 20. miesta. Dúfam, že si udržím aspoň takú formu ako v Kanade," povedal nám Michal, ktorý sa pokúsi lepšie musí strieľať.  V tejto sezóne má v prvej lige iba 71-percentnú úspešnosť a veľmi podobné to bolo aj v IBU pohároch. Ako jediný z tejto partie bol v zámorí, aj keď "iba" v Canmore. "Mal som po tej Kanade trochu kašeľ, tá hrozná zima mi podráždila priedušky, ale už som v pohode. Skôr horšie to bolo s posunom času. Pár dní mi trvalo, kým som sa normálne nastavil a až posledný deň pred odchodom to už bolo úplne ok. Teraz doma som teda na tréningoch nebol úplne v pohode, ale prvý štart je popoludní, verím, že to bude v poriadku."
 
 
sima 19 canmore na trati slavik
Michal Šima v Canmore (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Šimon Bartko pôjde svoj druhý veľký európsky šampionát. Vlani sa v stíhačke posunul na body a slušne bežal. V Ridanne mal 14., 15. aj 16. bežák. V tejto zime sa znova o čosi posunul, snáď by sa to aj v trochu vyššej konkurencii mohlo pohybovať na podobných pozíciách. No problémom je u neho celú kariéru streľba. Tá mu kazila výsledky aj v tejto zime, trochu to zlomil až po novom roku, keď urobil v Oberhofe i Ruhpoldingu v šprinte iba po dve chyby, no cítil sa slabý na trati. Pre Anterselvu už vypadol z tímu a šiel radšej domov oddýchnuť si a prípadne zistiť, čo sa stalo. Lekári odhalili v jeho tele rôzne bacily, ešte aj ochorel a napokon musel brať dvoje antibiotík. Aj keď sa snažil trénovať, lieky ho veľmi oslabili a necíti sa v ideálnej kondícii. "Chvíľu som aj nemohol trénovať, potom som do toho postupne naskočil a dá sa povedať, že iba necelé dva týždne som pridával plyn a už šiel naplno aj rýchlejše tréningy."
 
Ďalším faktorom je, že nastúpi po piatich týždňoch bez pretekov. "Sám som zvedavý, ako na tom budem, vôbec si netrúfam odhadovať svoju formu. Dlho som aj nepretekal. Ale verím, že už by to mohlo byť celkom dobré, uvidím priamo na trati, ako sa mi pôjde. Ťažko hovoriť o konkrétnom cieli. Chcem hlavne podať výkon, s ktorým budem spokojný." Vzhľadom na to, že na MS sa chystá trojica, ktorá v tejto sezóne SP bodovala a Michal pôjde štafetu, pre Šimona je to už možno aj záver sezóny. Vníma to tak? "Určite je to vrchol sezóny, len ma mrzí, že keď si zdravie povie, že to nejde, tak to nejde." Aj on už v Minsku bol na spomínaných mládežníckych MS ešte ako kadet. No strieľal veľmi zle a nepresadil sa.
 
 
 
bartko 19 pokljuka trat sta
Šimon Bartko počas sezóny (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Zo Slovákov najlepšie spomína na ME Nasťa Kuzminová, ktorá sa pred desiatimi rokmi v Ufe dostala k zlatému double a medailu získala aj Paulína Fialková. Bolo to striebro v inom ruskom stredisku, a to Ťumeni vo februári 2016, kde kvarteto P. Fialková - Gereková - Kazár - Otčenáš v miešanej štafete prehralo boj o zlato vo fotofiniši. Blízko k medaile bola Paulína aj vlani, keď perfektne zvládla stíhacie preteky, ale vybiehala príliš zozadu a posun o 26 pozícií napokon vyšiel na štvrtú pozíciu. Tento rok ju už ako šiestu ženu poradia SP táto akcia logicky príliš nezaujíma.
 
 
Cez víkend budeme mať súťaže aj v Osrblí. V rámci domáceho pohára a dokonca Majstrovstiev SR nastúpia biatlonisti zo všetkých klubov v rýchlostných a vytrvalostných pretekoch. Na atraktivite pridajú dva fakty. Prvým je, že v sobotu s najväčšou pravdepodobnosťou nastúpia aj niektorí muži A-tímu, ktorí sa v domácich podmienkach pripravujú na MS a budú sa môcť na rovnakej trati porovnať s juniormi, ktorí zaujali na MSJaK. Pre našich mladíkov to bude zároveň posledný test pred cestou na sever Európy, kde ich čaká IBU Cup juniorov a následne aj ME. Môže sa stať, že cez víkend ešte niekto zaujme svojím výkonom a dostane sa do finálnej nominácie.
 
 
Program Majstrovstiev Európy 2019 v Minsku
Minsk-Raubichi 20.02. streda 14:00 IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
  Šima ?., Bartko ?.
 
Minsk-Raubichi 20.02. streda 17:00 IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
  I. Fialková ?.
 
Minsk-Raubichi 21.02. štvrtok 14:00 SR single miešaná štafeta (1 ž. + 1 m.)
 
Minsk-Raubichi 21.02. štvrtok 17:30 MR miešaná štafeta 2x 6 km + 2x 7,5 km
 
Minsk-Raubichi 23.02. sobota 09:00 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  Šima ?., Bartko ?.
 
Minsk-Raubichi 23.02. sobota 12:00 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
  I. Fialková ?.
 
Minsk-Raubichi 24.02. nedeľa 09:00 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Minsk-Raubichi 24.02. nedeľa 11:00 PU stíhacie preteky žien na 10 km