bartko simon profilŠimon Bartko
Narodený: 11. júla 1996 v Prešove
Klub: VŠC Dukla Banská Bystrica
Odchovanec: KB Prešov
Tréneri: Milan Gašperčík, Dušan Šimočko
Obľúbené stredisko: Beitostolen
Účastník SP od: 2017
Účasť na MS: -
Účasť na OH: 2018 Pjongčang
Počet získaných bodov v SP: 0
Náš historický rebríček Slovákov: 41. miesto
 
 
Najlepšie výsledky Šimona Bartka na svetovej úrovni streľba
63. miesto SP Kontiolahti šprint 8. marca 2018     0 + 2    
64. miesto SP Annecy - LGB šprint 15. decembra 2017     1 + 1    
74. miesto OH Pjongčang (Alpensia) šprint 11. februára 2018     2 + 3    
77. miesto SP Oberhof šprint 5. januára 2018     2 + 0    
90. miesto SP Ruhpolding vytrval. 10. januára 2018 0 + 3 + 0 + 2
                         
Najlepšie výsledky Šimona Bartka na európskej úrovni streľba
17. miesto IC Lenzerheide šprint 9. decembra 2017     1 + 0    
18. miesto IC Otepää šprint 11. marca 2017     0 + 1    
33. miesto IC Beitostolen šprint 27. novembra 2016     2 + 3    
                         
Najlepšie výsledky Šimona Bartka v štafetách streľba
10. miesto SP Kontiolahti mix št. 10. marca 2018 1 + 3   1 + 3
12. miesto SP Ruhpolding štafeta 12. januára 2018 0 + 3   0 + 3
17. miesto SP Oslo Holmenkollen štafeta 18. marca 2018 0 + 2   0 + 3
                         
Najlepšie výsledky Šimona Bartka v mládežníckej kariére streľba
5. miesto MS Presque Isle šprint MS kadetov 2014     0 + 2    
12. miesto MS Presque Isle stíhačka MS kadetov 2014 2 + 2 + 3 + 1
13. miesto MS Brezno-Osrblie šprint MS juniorov 2017     1 + 1    
 
 
Kariéra Šimona Bartka (individuálne štarty)   Bartkova celková bilancia
2017/18: Olympijské hry (1 preteky)   Top 40: OH 0x, MS 0x, SP 0x
Svetový pohár (5 podujatí / 4 preteky)   OH: 1 individ. preteky na OH
Majstrovstvá Európy (3 preteky)     (2018)
IBU Cup (2 podujatia / 4 preteky)   MS: 0 indiv. pretekov na MS
2016/17: Majstrovstvá sveta juniorov (3 preteky)      
Majstrovstvá Európy juniorov (3 preteky)   SP: 4 individ. preteky v SP
IBU Cup (5 podujatí / 7 pretekov)     (2017/2018)
2015/16: Majstrovstvá sveta juniorov (3 preteky)   IC+ME: 21 pretekov v IBU Cupe
Majstrovstvá Európy juniorov (2 preteky)   PRETEKY 5 individuálnych štartov
IBU Cup (1 podujate / 1 preteky)   SPOLU:* 10 štartov vrátane štafiet
2014/15: Majstrovstvá sveta kadetov (3 preteky)   BODY: 0 reálnych bodov
Majstrovstvá Európy juniorov (3 preteky)   SP+MS+OH 0 našich bodov
IBU Cup (2 podujatia / 3 preteky)   Ø ZISK: 0 bodov / jeden štart
2013/14: Majstrovstvá sveta kadetov (3 preteky)   náš historický rebríček: 41. miesto
Majstrovstvá Európy juniorov (3 preteky)   * iba preteky SP, MS a OH bez ME a IC
2012/13: Majstrovstvá sveta kadetov (2 preteky)   posledná úprava: po sezóne 2017/18
 
 
Pred spustením nášho projektu sme vypracovali trinásť profilov našich elitných biatlonistov, ktoré postupne aktualizujeme. Po vyše dvoch rokoch prišiel čas prvý raz túto našu sekciu rozšíriť o mladého pretekára, ktorý v tejto sezóne debutoval v pretekoch svetového pohára, hoci viacero štatistík ešte v tomto článku logicky nenájdete.
 
 
bartko 2016 osrblie strelnica zozadu
Šimon Bartko na strelnici v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Začiatky a mládežnícka kariéra
 
Šimon Bartko sa narodil v Prešove a vyrastal v obci Široké na východnom Slovensku. Z tejto obce vzišlo niekoľko mládežníckych reprezentantov na pár akciách, Matúš Goč si pripísal päť štartov v pretekoch SP, mladší Bartko už ale nezachytil túto generáciu a nepretekal za miestny klub. Nie je teda ani typickým produktom klubov z okolia Osrblia či Horehronia, odkiaľ vzišla väčšina našich reprezentantov. V detstve sa preto nemohol oprieť o systematickú prípravu. "Biatlonu sa venovala moja staršia sestra Petra, takže prirodzene som s ňou chodil lyžovať a keď ju rodičia vozili po pretekoch, šiel som aj ja a asi ako 10-11 ročný som odbehol svoje prvé preteky. Povzbudilo ma to, že hneď od začiatku som fyzicky stačil rovesníkom, niekedy aj starším pretekárom. Ale bolo to viac-menej také hranie sa." Zaujímalo nás teda, prečo Šimon vynikal na trati, či to mala na svedomí nejaká športová škola alebo tréneri a či mal od začiatku problémy so streľbou, ktoré sa niesli celú jeho mládežnícku kariéru. "Práveže nie, ja som chodil na klasické osemročné gymnázium a trénoval som iba po škole, ale keď tak nad tým rozmýšľam, nenazval by som to vlastne tréningom. S kamarátmi sme sa hrali na ulici ako klasické deti, nikto ma netrénoval, robil som iba čo sa mi chcelo. Áno, problémy so streľbou som mal od začiatku, veď som iba občas strieľal sám alebo so sestrou na dvore, odstrieľal som toho strašne málo. Nemalo to hlavu ani pätu."
 
Pri prechode na malokalibrovku bol ostaršený a ako ročník 1996 absolvoval prvé medzinárodné preteky v januári 2013, ktorými boli MS kadetov aj s pretekármi narodenými v roku 1994. Bolo to v Obertilliachu, odkiaľ si už odniesol aj 38. miesto z vytrvalostných pretekov. "Veľmi ma to vtedy povzbudilo, lebo bol som tam jeden z najmladších a skoro som sa dostal do prvej tretiny výsledkov. Netypicky mi vyšla aj streľba, kde som strieľal 1+1+1+2. Čoraz viac vo mne zrel pocit, že to chcem robiť, makať na sebe aj keď mnoho ďalších pretekov som na strelnici úplne pokazil," spomína Šimon. Za veľmi dôležitú označil spoluprácu s Jakubom Leščinským, s ktorým sa spoznal ako 15-ročný a štyri roky ho trénoval. Dostal teda nad seba prvý metodický dohľad, navyše Leščinský je známy progresívnymi metódami a Bartko pri ňom vyrástol na bežeckú špičku vo svojej kategórii. "Mali sme medzi sebou výborný kamarátsky vzťah. Sadli sme si ľudsky a vždy som sa snažil plniť všetko, čo mi povedal. Veľmi mi pomohol, jazdil som aj za klub jeho otca KB Prešov. Mohol som sa dostať k špičkovým výsledkom, no streľba ma od nich odstavila. Bol som iba taký strelecký samouk, a to nemohlo stačiť."
 
 
bartko msj 2013 obertilliach jl
Šimon Bartko pri svojom debute na MS (© Jakub Leščinský)
 
 
Malé pódium na MS, no i dva roky totálneho trápenia
 
Výborný výsledok ale prišiel. Vo februári 2014 si v šprinte na MS kadetov v Presque Isle vybojoval piate miesto. "Bol to zvláštny deň. Na nástrele som strieľal katastrofálne krížom-krážom, lomcovali mnou myšlienky, že úplne zbytočne som cestoval tak ďaleko, keď to tu bude ďalšia strelecká katastrofa. V ležke som ale zázračne chybu neurobil. Nášmu jedinému servismanovi sa pokazila vysielačka, tak som nemal žiadne informácie. Nejaký Talian mi kričal, že som priebežne prvý, no to som považoval za somarinu. Asi to bolo šťastie, lebo stojku by som psychicky ťažko niesol s vedomím, že ide o zlato. Aj tak som urobil dve chyby. V cieli som neveril vlastným očiam a potom si vyčítal, že ma od bronzu delilo iba šesť sekúnd, ktoré som zo seba v poslednom kole ešte mohol dostať. Ale bol som na malom pódiu a bol to veľký zážitok." V stíhacích pretekoch sa kvôli ôsmim chybám prepadol na dvanáste miesto. Problémom ale bolo, že v ďalších dvoch rokoch sa totálne trápil a bez metodickej streleckej prípravy bol v streľbe ďaleko za svetom. Výsledky neprichádzali, a to si mladý chalan logicky zaumienil vylepšiť piatu pozíciu na pódium. Našťastie vďaka tomuto výsledku dostal podporu od Národného športového centra a mohol na sebe pracovať ďalej. Už ako kadet debutoval na pretekoch IBU Cupu, no tam logicky výrazne zaostával aj na trati.
 
Zlom nastal až v minulej sezóne, kde sa bežecky dostal medzi desať najlepších juniorov a prekvapil dvoma bodovanými výsledkami hneď v úvodnom kole IBU Cupu v Beitostolene a na jeho pomery mu strelecky vyšli oba šprinty na vrcholných podujatiach. Na ME v NMNM obsadil 16. miesto (1+2) a na MS v Osrblí 13. miesto (1+1). Boli to jeho piate mládežnícke MS. Toľko ich pred ním absolvovali zo Slovákov iba Matej Kazár s Ivonou Fialkovou. V záverečných pretekoch sezóny na IBU pohári v Otepää sa už s bilanciou 0+1 dostal k 18. pozícii a bolo zjavné, že ak na sebe bude ďalej tvrdo pracovať, stane sa stabilným členom nášho Á-čka a pocestuje aj na OH. V aktuálnej sezóne znova zlepšil streľbu, pridal ďalšie 17. miesto v IBU Cupe a debutoval v pretekoch SP 64. miestom s dvoma chybami. "Mal som pred tými dvoma-troma rokmi všelijaké myšlienky, no snažil som sa tie zlé zahnať tým, že strieľať sa dá naučiť a musím tomu veriť. Že predsa je horšie nestačiť a trápiť sa na trati, lebo ani s nulami sa často nedá nič dosiahnuť. Som šťastný, že sa mi darí postupne streľbu zlepšovať, lebo ma to povzbudzuje aj v ďalšej práci na lyžiach a dúfam, že progres bude pokračovať." Bartko je teda príkladom, že sa mladý pretekár nemá vzdávať ani keď sa dlhodobo nedarí.
 
 
bartko 2017 osrblie individual ciel
Šimon Bartko na MSJaK v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Šimon študuje ekonomiku a manažment na Technickej univerzite vo Zvolene. Vo voľnom čase ho baví najmä bicykel, ktorý pochopiteľne využíva aj ako súčasť letnej prípravy. Po večeroch si rád prečíta knihu a keďže veľmi veľa času trávi mimo svojho domova kvôli biatlonu aj štúdiu, rád sa vracia za rodinou do rodnej obce.