V masovom štarte zaskočila hlavné favoritky Nadine Horchlerová, ktorá ako jedna z mála trafila všetky terče a získala prvé víťazstvo v kariére v SP. Hneď za ňou finišovali štyri najlepšie biatlonistky súčasnosti.
 
 
Svetový pohár 2016/17: preteky s masovým štartom žien na 12,5 km
taliansko Antholz-Anterselva sobota, 21. januára 2017, 13:30 teplota2 2,7 ºC
víťazka: Nadine Horchlerová (0+0+0+0) 36:11.5
vietor2 3 km/h
 
 
Na biatlonistky čakali v sezóne tretie preteky s hromadným štartom. Dve víťazstvá v nich dosiahla Gabriela Koukalová, za ktorou zakaždým finišovala Laura Dahlmeierová.

Hneď od začiatku nastavila vysoké tempo Mäkäräinenová, ale fínska pretekárka nezvládla prvú streleckú položku, kde musela absolvovať dve trestné kolá. Presne to isté sa stalo Dorin-Habertovej a bez chyby nestrieľali ani KoukalováDahlmeierovou, ktoré minuli jeden terč.

Presnú streľbu predviedlo len dvanásť biatlonistiek, pričom strelnicu opustili ako prvé Dunkleeová, Akimová, Puskarčíková, Wiererová a Hinzová, ktoré zatiaľ využívali úvodné zaváhanie najväčších favoritiek.

Na druhej položke pokračovala v nasadenom trende Akimová, ktorá si udržala čistý strelecký štít. Bezchybne zatiaľ strieľala aj domáca Runggaldierová, ktorá však bola na lyžiach pomalšia, a zaostávala za ruskou pretekárkou o pätnásť sekúnd. Dopredu sa natlačili nemecké reprezentantky Dahlmeierová, Hammerschmidtová, HorchlerováHinzová a do tejto skupiny sa pridala aj Wiererová, ktorá tu netrafila jeden výstrel.

Dorin-HabertováMäkäräinenová sa tu nepomýlili, ale na vedúcu pretekárku strácali štyridsať sekúnd. Ďalšiu streleckú chybu si pripísala na konto Koukalová a česká biatlonistka strácala desať sekúnd na francúzsko-fínsku dvojičku.

V treťom kole Akimová trošku spomalila, čo využila Dahlmeierová, ktorá bola na lyžiach veľmi silná a dobehla svoju ruskú súperku. Dahlmeierová sa po čistej streľbe na tretej položke osamostatnila na čele pretekov, pretože Akimová minula dva výstrely. Na druhú priečku sa tak posunula Horchlerová, ktorá zatiaľ trafila všetkých pätnásť terčov.

So stratou pol minúty nasledovali Magnussonová Nicolaisenovou a do tejto skupiny sa už dostali Mäkäräinenová, KoukalováHildebrandová, ktoré tu strieľali presne. Naopak, na prvej stojke minuli dva terče WiererováDorin-Habertová.

Pred záverečnou streľbou MäkäräinenováKoukalovou dostihli Horchlerovú, no Dahlmeierová udržiavala svoj pohodlný náskok. Lenže nemecká biatlonistka tu netrafila dva výstrely a značne si skomplikovala situáciu. To dokázala využiť Koukalová, ktorá sa na konci nemýlila, a to isté platilo o Horchlerovej, takže na čele pretekov sa vytvorila nová vedúca dvojica.
 
 
ilustrak antholz 2017 strelnica zeny
Jedna z dnešných strelieb v stoji (© Petr Slavík, Český biatlon)
 

Potom bola veľká tlačenica o tretiu priečku, na ktorú si robili zálusk Magnussonová, DahlmeierováRunggaldierová, najväčšie šance mala nemecká pretekárka. Po svojej tretej chybe sa zosunula v poradí Mäkäräinenová, ktorá jazdila na úrovni Dorin-Habertovej. Obidve pretekárky strácali tridsať sekúnd na čelo pretekov.

V dramatickom záverečnom bežeckom úseku sa z víťazstva nakoniec tešila Nadine Horchlerová, ktorá mala na konci viac síl ako Gabriela Koukalová. Českú pretekárku v cieli prekonala aj Laura Dahlmeierová, ktorá v závere vynulovala svoje 15-sekundové manko na českú rivalku. A vo finále výborne bežali aj Mäkäräinenová a Dorin-Habertová, ktoré sa umiestnili hneď za pódiom.

Nadine Horchlerová absolvovala v tomto ročníku vo SP len štvrté preteky a hneď to dokázala pretaviť na víťazstvo. Nemecká biatlonistka ukázala najlepšiu streľbu a to bol rozhodujúci moment, ktorý určil jej premiérové víťazstvo vo svetovom pohári. Na konci sa nezľakla prítomnosti Koukalovej, ktorá vyhrala dva predchádzajúce masové štarty, a výborným finišom dosiahla parádny úspech.

Na druhej priečke sa umiestnila jej krajanka Laura Dahlmeierová, ktorá stratila víťazstvo na záverečnej streľbe, kde dvakrát chybovala. Ak by predviedla o jeden presný výstrel viacej, mohla sa dostať na najvyšší stupienok. Bolo perfektné, ako dokázala v záverečnom kole zabojovať o čo najlepší výsledok.

Na konci mala toho plné zuby Gabriela Koukalová, ktorá si síce po poslednej streľbe vybojovala pole position, ale už jej chýbala potrebná energia, aby to využila do ďalšieho triumfu v tomto ročníku. Svedčí o tom aj jej bežecký čas, ktorý nebol taký, aký dosiahli jej hlavné súperky vo SP.

V tomto smere bola najlepšia Kaisa Mäkäräinenová, ktorá stratila šancu na lepší výsledok hneď na úvodnej streľbe, ale potom jej výkon gradoval, a takmer sa dostala na pódium. Štyri strelecké chyby zastavili Marie Dorin-Habertovú, francúzska pretekárka však predviedla výborný bežecký výkon.

Na svoj výkon z individuálnych pretekov nadviazala Alexia Runggaldierová, jedny z najlepších výkonov v tomto ročníku dosiahli Magnussonová, HinzováDžimová, po parádnej streľbe sa dostala do najlepšej desiatky Nicolaisenová
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Nadine Horchlerovej (víťazka)
"Len ráno som sa dozvedala, že budem štartovať v masovom štarte. Nemohla som nič stratiť, len získať, ale je neuveriteľné, že som vyhrala. Išla som jednu streľbu za druhou a bola som spokojná, že po tej poslednej som sa nachádzala na druhom mieste za Gabrielou. Je to neuveriteľný pocit. V minulo týždni som pretekala v IBU cupe a teraz sedím vedľa Laury a Gabriely."
          
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Laury Dahlmeierovej (druhé miesto)
"Na poslednej streľbe som mala dobrú pozíciu, ale urobila som tam dve chyby, čo bolo veľa. Videla som, ako strieľali súperky, preto som vedela, že sa môžem dostať na pódium. Myslela som si, že nemôžem dobehnúť pretekárky predo mnou, ale keď som ich na trati zbadala, mala som nádej.  "
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Gabriely Koukalovej (tretie miesto)
"Som spokojná s mojím výkonom, pretože v prvej časti pretekov to bolo veľmi náročné. Teší ma aj moja posledná streľba, pretože som ju zvládla bez chyby. Lepšie pocity som mala v prvých pretekoch ako dnes, pretože od začiatku to bolo veľmi ťažké."
 
 
Výsledky
1. 30 HORCHLER Nadine 0+0+0+0 0 36:11.5 0.0 60
2. 1 DAHLMEIER Laura 1+0+0+2 3 36:14.6 +3.1 54
3. 2 KOUKALOVÁ Gabriela 1+1+0+0 2 36:19.5 +8.0 48
4. 3 MÄKÄRÄINEN Kaisa 2+0+0+1 3 36:25.0 +13.5 43
5. 4 DORIN-HABERT Marie 2+0+2+0 4 36:30.5 +19.0 40
6. 26 RUNGGALDIER Alexia 0+0+1+0 1 36:35.6 +24.1 38
7. 23 MAGNUSSON Anna 1+0+0+0 1 36:37.9 +26.4 36
8. 15 HINZ Vanessa 0+1+1+0 2 36:38.9 +27.4 34
9. 29 NICOLAISEN Kaia 0+0+0+0 0 36:39.4 +27.9 32
10. 12 DŽIMA Julia 1+1+0+1 3 36:43.5 +32.0 31
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
 
Priebežné poradie SP žien po dnešných pretekoch
1. DAHLMEIER Laura 669
2. KOUKALOVÁ Gabriela 652
3. MÄKÄRÄINEN Kaisa 637
4. DORIN-HABERT Marie 600
5. WIERER Dorothea 466
6. HILDEBRAND Franziska 418
7. BRAISAZ Justine 406
8. PUSKARČÍKOVÁ Eva 403
9. CHEVALIER Anais 393
10. AKIMOVA Tatiana 393
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Ďalší program 6. kola SP v Anterselve
mužské disciplíny »»
INRLMS
ženské disciplíny »»
INMSRL