Medzi sviatkami sa tradične koná prvé kolo slovenského Viessmann pohára a tento rok sa našťastie nezopakovala vlaňajšia situácia s nedostatkom snehu. Osrbliansky areál prítomnosťou poctila aj naša kompletná mužská špička, ktorá sa pobila o tituly Majstrov Slovenska, pretože v ďalších kolách sa už kvôli nabitému programu doma nepredstavia.
 
V stredu sa jazdili rýchlostné preteky dorastu a dospelých, vo štvrtok stíhacie preteky. Žiaci odštartujú Viessmann pohár až 21. januára.
 
V najsledovanejšej kategórii si triumf zo šprintu odniesol Martin Otčenáš po jednej chybe v stoji. Jeho kamarát Tomáš Hasilla bol bezchybný, no stratil pätnásť sekúnd a dvadsaťpäť si vo výsledkoch našiel Matej Kazár, ktorý urobil po jednej chybe v oboch položkách a znova sa potvrdilo, že táto trojica je mimoriadne vyrovnaná. Iba so stratami 47 a 54 sekúnd skončila dvojica Michal Kubaliak - Michal Šíma, ktorá urobila dve chyby. Bežecky teda boli takmer nadostrel najlepším. To sa už nedá povedať o dvojici Henrich Lonský (0+0) - Ondrej Kosztrolányi (0+2), ktorá už stratila trošku viac, no zároveň sa potvrdilo, že po nich nasleduje pre ostatných pretekárov neriešiteľná diera znemožňujúca pomýšľať o reprezentácii.
 
Keďže Kuzminová ani zverenkyne Anny Murínovej neštartovali, ženy nastúpili iba tri a Jana Gereková (1+0) zaznamenala jasný triumf. Alžbeta Majdišová po dvoch chybách zaznamenala mamutiu stratu troch minút, čo je veľmi zlou správou, že sa z trápenia ani zďaleka nedostala. Potvrdilo sa očakávané, že Andrea Hôrčiková, ktorá už tento rok na reprezentačné výjazdy nejazdí a ostala ako hobby pretekárka, dostale od Gerekovej poriadny "nákup" a bolo to až 6:40.
 
Medzi vekovo staršími masters pretekármi triumfovali známe mená Pavol Horniak, Ján Berčík a Katarína Kaliská. Tá nemala žiadnu súperku.
 
V kategórii juniorov sa čakal pohodlný triumf Šimona Bartka, no nestalo sa tak. Pretekár s bodmi z IBU Cupu minul trikrát a o 21 sekúnd ho porazil presnejší Matej Baloga so skóre 0+1. Ostatní juniori si už pripísali obrovské straty. Pre Balogu je mimoriadne pozitívne, že bol na trati rýchlejší ako Kosztolányi s Lonským, teda mohol by rozvíriť vody mužskej reprezentácie. Veronika Machyniaková (0+1) potvrdila, že má lepšiu formu ako jej reprezentačná kolegyňa Anna Netíková (2+1) a nadelila jej dve minúty. Strata tretej Laury Chovanovej (2+3) 4:48 už bola alarmujúca.
 
SZB dorastencov rozdeľuje na starších a mladších. Medzi tými skúsenejšími triumfoval Lukáš Ottinger, ktorý neurobil ani jednu chybu a o minútu zdolal trojicu Viktor Slezák (1+0), Matej Lepeň (0+2) a Pavol Štrba (1+1). Tí mladší absolvovali šesť kilometrov a vyhral Jakub Kolenčár po dvoch chybách, iba 17 sekúnd stratil Dominik Petráň až s piatimi chybami, ktorého aj v minulosti trápila streľba a ešte sa tak vysoko neobjavil. V tejto kategórii sa zdá byť jasne najrýchlejší.
 
Kým vlani nastupovalo priemerne osem starších kadetiek, túto stredu to bolo sedemnásť aj s tromi Maďarkami. Výkonnostne odskakuje už našim čitateľom známa šestica Heidelmeierová, Horvátová, 2x Remeňová, Krnáčová a J. Machyniaková. Šprint vyhrala Veronika Haidelmeierová (1+0), no Henrieta Horvátová (0+3) aj Mária Remeňová (1+3) boli na trati rýchlejšie, takže sa očakával pekný súboj v stíhacích pretekoch. Medzi 16 a 17-ročnými pretekárkami triumfovala pomerne jasne Barbora Horniaková (1+2), ktorej, tak ako to býva zvykom, pomohol medziročný posun troch starších pretekárok o kategóriu vyššie.
 
 
pdf ikona malaVýsledky rýchlostných pretekov dorastu a dospelých z 28.12.2016
 
 

 
 
Vo štvrtok pokračoval osrbliansky program stíhacími pretkmi, no v hlavnej kategórii nenastúpil víťaz šprintu Martin Otčenáš, ktorý sa s trénerom dohodol, že absolvuje iba jeden štart, pretože nie je zdravotne úplne fit a potrebuje trénovať. Očakával sa tak súboj Hasillu s Kazárom. Napokon sa tak nestalo, pretože Matej urobil iba jednu chybu hneď v úvode, no potom sa osamostatnil a prišiel si po suverénny triumf. Tomášovi preteky nevyšli. Po prvej stojke si musel odkrúžiť tri trestné kolá a padol tesne za Michalov Šímu s Kubaliakom. Záverečná stojka rozhodla o druhom mieste Šímu, treťom Hasillu a štvrtom pre Kubaliaka. Aj súboj o piatu pozíciu rozhodli stojky. Henrich Lonský urobil iba jednu chybu, Ondrej Kosztolányi až šesť a všetko bolo jasné.
 
Janke Gerekovej stíhačka nevyšla, minula až šesť terčov, ale Alžbeta Majdišová s tromi chybami ju ohroziť nemohla. Medzi staršími neohrozene dominovali Pavol Horniak, Ján Berčík a Katarína Kaliská.
 
Matej Baloga sa na tvrdú obhajobu juniorské víťazstva možno chystal, ale Šimon Bartko kvôli opätovnému nástupu choroby nenastúpil a všetko bolo jasné. Druhý Samuel Závalec stratil až šesť minút. Medzi juniorkami dostala po úvodnej ležke Anna Netíková malú šancu na Veroniku Machyniakovú, ktorá urobila až štyri chyby, ale napokon to zvládla a jasne vyhrala.
 
Medzi dorastencami zopakoval stredajší triumf Lukáš Ottinger, ktorý si od súperov zachoval bezpečný odstup cez jednu minútu. Z piateho sa na druhé miesto vyšvihol najrýchlejší bežec v tejto kategórii Miroslav Pavlák a ostatní si už pripísali vyššie straty. Konečne sa podarilo vyhrať mladšiemu kadetovi Dominikovi Petráňovi, ktorý už svoju bežeckú prevahu oproti rovesníkom zúžitkoval na triumf v stíhačke. O 1:24 porazil v stredu prvého Jakuba Kolečára.
 
Vo štvrtok vyšli preteky najlepšie Henriete Horvátovej, ktorá o 19 sekúnd porazila Veroniku Haidelmeierovú. Tá ale neodbehla jedno trestné kolo a napokon dostala dvojminútovú penalizáciu. Na pódium sa teda posunuli sestry Remeňové Mária so Zuzanou. Medzi 2001-tkami opäť triumfovala Barbora Horniaková pred Michaelou Hubáčovou a Jankou Graňákovou.
 
 
pdf ikona malaVýsledky stíhacích pretekov dorastu a dospelých z 29.12.2016
 
 

 
 
Druhé kolo sa bude konať 14. a 15. januára, no vo výrazne oklieštenom zložení, keďže bude v tom čase bežať svetový pohár v Ruhpoldingu a IBU Cup v Arberi. Tam by na základe týchto výsledkov možno mohli dostať priestor nové mená ako napr. Baloga, no vzhľadom na veľmi nešťastný program s vytrvalostnými pretekmi to nie je pravdepodobné.
 
Tréneri Kamenský, Kobela i Kazár si mohli pozrieť mladých pred európskym šampionátom juniorov, ktoré sa o päť týždňov budú konať v Novom Meste na Morave a mali by tam cestovať traja chalpci a tri dievčatá. Zatiaľ čo miesta Bartka, Balogu, Machaniakovej a Netíkovej sú asi neotrasitelné, o tretie miesto sa ešte mládež pobije a zrejme ho dostanú kadeti.
 
Ďalšie termíny Viessmann pohára na stránkach SZB...