Český biatlon patrí do svetovej špičky, ale v nedeľu prvý raz v mládežníckych kategóriách dominoval tak jasne v oboch kategóriách. Medzi dievčatami zlato zo stíhaccíh pretekoch získala Markéta Davidová, medzi juniormi Milan Žemlička. Nechýbalo veľa a celé pódium by bolo české.

ME juniorov 2017: stíhacie preteky juniorov na 12,5 km
ceska republika Nové Mesto n/M nedeľa, 5. februára 2017, 13:00 teplota2 3,6 ºC
víťaz: Milan Žemlička (0+0+1+1) 36:06.6
vietor2 3 km/h

Českí pretekári v NMNM tento týždeň jazdili veľmi rýchlo a iba zlá streľba ich delila od medailí. To sa zlomilo v nedeľu, keď boli pred poslednou streľbou štyria Česi v prvej päťke! Nezvládla však záverečnú položku, a tak cenný kov získali iba víťaz Milan Žemlička a druhý Ondřej Šantora. Bronz zopakoval Anton Dudčenko.

Šimon Bartko štartoval s číslom 16 a nemal ďaleko najlepšiu desiatku, ale odstrelil sa hneď na prvej položke troma chybami a bolo po pretekoch. Jeho strelecký výkon bol poriadne rozkolísaný. Bilancia 3+1+0+2 hovorí o ňom stále ako náhodnom strelcovi. Padol na 27. pozíciu. Zvláštny je ale jeho bežecký výkon, ktorý bol až 24. najrýchlejší s na neho obrovskou dvojminútovou stratou. Budeme sa ho na to pýtať.

Matej Baloga štartoval v závere a tiež si nepotykal s prvou položkou. Urobil dve chyby a padol na úplne posledné miesto. Z neho sa ešte párkrát dostal, no stojky mu tu robili veľké problémy a po trojke na poslednej položke znova spadol na posledný 57. "flek". Do cieľa prišiel so stratou 8:37. Dostal celý okruh, ale rozhodcovia v týchto kategóriách preteky púšťajú. Aj on šiel na trati oveľa pomalšie ako sme čakali.

Bežecké výkony našich boli oproti včerajšku výrazne horšie: Bartko 9. -> 24., Baloga 32. -> 54.

text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Šimona Bartka (27. miesto)
"Dnes to bolo zlé, absolútne ma znechutila tá prvá položka, nerozumiem tomu. Nástrel bol pekne na center bez problémov a zrazu všetky rany šli dole na šesť hodín, to mohlo byť za nula aj päť chýb. Totálne mi to pokazilo preteky, s trojkou na začiatku sa nedá pretekať. Potom som si cvakol a už to bolo ok. Ale cítil som sa dnes slabý, bez sily. Takže boli to pre mňa blbé preteky."

vietor2 4 km/h

Markéta Davidová zveľadila svoje medailové konto o ďalšie zlato. Po úvodnej položke to vyzeralo na jasný triumf s obrovským náskokom, no Markéta sa to rozhodla zdramatizovať a na ďalších položkách urobila po dvoch chybách a dostala do hry dvojicu Megan Bankesová a Ksenia Žužgová, teda pretekárky, ktoré boli oveľa presnejšie. Češka ale obe v poslednom okruhu predbehla a radovala sa znova.